Właśnie kończy się kolejny zjazd grupy trenerskiej i coachów tworzących międzynarodowy model Skali Współpracy. O tym modelu piszę często, ponieważ dużo go używam, jest świeży i działa 🙂
Rok 2019 przyniósł zmiany w budowie modelu, choć nie zasadnicze. Na razie mamy w pełni opublikowaną wersję w języku holenderskim – kolejne są tłumaczone.
W kolejnych wpisach, koneserom, chętnie przedstawię co się zmieniło. Nawięcej przyniosło opracowanie „narzędziówki”, nazywanej w naszym żargonie „trzecią warstwą”. Powstała ona przez 2 lata, z potrzeby spójnej odpowiedzi na pytanie „no dobrze i co dalej?” lub „co z tego wynika?”. Opracowaliśmy aż 28 kroków, zabiegów, czynności wspierających przemieszczanie się grupy czy jednostek w stronę współpracy lub zupełnie przeciwną…
Szczególnie dużo czasu poświęciliśmy na rozważanie pracy z grupami, które „utykają” w unikaniu. O ile rzadko spotykamy grupy, które są ze sobą istotnie skonfliktowane lub ciągle „płyną na fali” – o tyle coraz częściej pracujemy z zespołami, które wydają się „nijakie”. Składają się z osób dobrze wykonujących swoje zadania, wykazujące się jednak niskim zaangażowaniem. „Nie robię więcej niż do mnie należy” – to częste zdanie osób należących do takich zespołów. Nazwaliśmy to „rondem unikania” ponieważ zespoły te, mataforycznie, kręcą się w kółko. Nawet jeśli pojawia się energia do zmiany – często wytracana jest ona przez osoby lub mechanizmy zatrzymujące zespoły w rozwoju. Takie zjawisko może być bardzo niekorzystne na współczesnym rynku pracy, który coraz bardziej odczuwa potrzebę przystosowania się do oczekiwań nowych pracowników. Z wielu badań wiemy, że potrzebują oni stymulacji, szybkiej możliwości rozwoju, adaptacji do zmiany. Jeśli utknął w jednym miejscu zbyt długo – szybko się wypalają lub odchodzą z pracy. To właśnie oni najczęściej „wypadają” z zespołów pozostających zbyt długo w unikaniu, wycofaniu.
Okazuje się, że stosunkowo łatwo jest dostrzec przesłanki znajdowania się właśnie w takim punkcie. Pieter Shoe – jeden z twórców modelu – mówił: „Wystarczy, że zadam w grupie pytanie: czy często zdarza wam się obgadywać kogoś, obwiniać lub rozmawiać o nim z szefem zamiast z nim samym? Czy w kulturze waszej organizacji brakuje miejsca na szczerą informację zwrotną?Jeśli odpowiedź brzmi: tak, chowam pozostałe elementy Skali Współpracy i pracujemy na wydostaniu się z „ronda unikania”.
Trenerzy z Holandii podzielili się z nami ciekawymi historiami treningów oraz programów rozwojowych inspirowanych Skalą Współpracy dla branży medycznej i farmaceutycznej. W jednym ze szpitali, wielomiesięczny program współpracy lekarzy z tzw. „niższym” personelem medycznym, zaowocował odejściem od struktury hierarchicznej w stronę organizacji turkusowej. Ech, takie rzeczy tylko w Holandii czy Belgii… A może nie?
Jeśli czujesz, że w Twoim zespole łatwiej jest rozmawiać o trudnych sytuacjach ze wszystkimi poza samym zainteresowanym (a może dotyczy to Ciebie?), może praca na Skali Współpracy jest propozycją dla Ciebie? >>>
Moje uczestnictwo w międzynarodowym spotkaniu trenerów było możliwe m.in. dzięki wsparciu Fundacji Pracowni Nauki i Przygody, za co bardzo dziękuję. Zachęcam do wsparcia funduszu szkoleniowego fundacji, dzięki któremu wysoka opłata za szkolenie czy konferencje nie jest barierą w rozwoju!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz