Niedawno miałam okazję prowadzić warsztat dla pedagogów „Mam tę moc” o wspieraniu młodych ludzi w odkrywaniu oraz rozwijaniu swoich talentów. Więcej o warsztacie możecie przeczytać tutaj >>>
Uczestników warsztatów zapytałam: Co Ty, personalnie, możesz zrobić by wspierać talenty uczniów? Oto co odpowiedzieli:
- być świadomym własnych talentów i mówić o nich
- słuchać, być z nimi
- poświęcić więcej czasu na budowanie relacji
- wspólnie szukać nowych obszarów rozwoju
- poznać swoich uczniów
- być obok nich
Co możesz zrobić w ramach swojej pracy (np. na lekcji) by wspierać talenty?
- być otwartym
- motywować/doceniać
- dać swobodę, przestrzeń
- zaangażować wszystkich
- indywidualizować zadania
Co może się zadziać/zmienić w skali szkoły by była miejscem odkrywania silnych stron?
- wspierać komunikację uczeń – nauczyciel
- zapewnić przestrzeń do rozwoju talentów
- dać uczniom samodzielność w podejmowaniu decyzji
- więcej szkoleń dla nauczycieli
Nie sposób nie zgodzić się ze wszystkim co powyżej. Wyzwaniem pozostaje: jak to zrobić? Oto 8 MAŁYCH kroków, działań, postanowień i pomysłów, które mogą stać się przyczynkiem do realizacji tych postulatów.
- Sprawdź JEDNĄ pracę klasową metodą „zielonego długopisu” czyli podkreśl, zaznacz wszystko to co w pracy jest dobre. Ta praca nie musi zostać oceniona stopniem (choć może). Pokażesz uczniom możliwość zmiany perspektywy.
- Przeprowadź 2 zblokowane lekcje o odkrywaniu talentów. Ciekawy scenariusz znajdziesz m.in. tutaj >>>.
- Wyznacz sobie tydzień mocnych stron; jeden tydzień, w trakcie którego będziesz szczególnie uważny/uważna na nazywanie zauważonych przez ciebie mocnych stron uczniów.
- Zaproponuj rodzicom na zebraniu zrobienie któregoś z dostępnych testów talentów. Następnie ten sam test wykonaj z uczniami. Zachęć rodziny do wspólnego rozmawiania o talentach. Inspirujący może być „Test supermocy” opracowany przez fundację Kosmos dla dziewczynek >>>.
- Na lekcji, na której będziecie zapoznawali się z biografią jakiejś osoby (to nawet może być matematyka przy okazji ciekawego twierdzenia!), poświęćcie chwilę, żeby zastanowić się z jakimi trudnościami musiała mierzyć się dana postać. Za wielkimi odkryciami czy dokonaniami zazwyczaj stoi szereg trudnych prób, popełnionych błędów czy słabości, które przyczyniły się do sukcesu i sławy.
- Pokochaj słowo „jeszcze”! Młody człowiek narzeka, że „nigdy nie zrozumie tych ułamków” lub „jest do niczego i nic mu się nie udaje” – sparafrazuj jego wypowiedź dodając słowo jeszcze: „Nie umiesz jeszcze rozwiązać tego zadania”, „Jeszcze nie umiesz jeździć na łyżwach”, „jeszcze nie udało ci się opanować wszystkich dat”. A może nawet zamiast oceny niedostatecznej postawisz „to jeszcze nie jest dostateczna”?
- Chwal (doceniaj) proces dojścia do rozwiązania, a nie cechy osoby. Zamiast: „Brawo, dostałeś piątkę z trudnego sprawdzianu! Jesteś bardzo inteligentny” powiedz: „Brawo, to był trudny sprawdzian. Musiałeś się naprawdę napracować, żeby rozwiązać te zadania”.
- Poznaj swoje mocne strony i mów o nich głośno. Dzieciaki i młodzież uczą się m.in. poprzez obserwacje – to pedagogiczny truizm. Jest on jednak bardzo istotny w przypadku okrywania oraz rozwijania talentów. Podejmij wyzwanie i raz dziennie, powiedz publicznie o swojej mocnej stronie lub sytuacji, która wiele cię nauczyła. Uważaj! Mów o sobie dobrze. Wszystkie „ale ze mnie głupia baba” czule żegnamy w naszym języku.
Co dalej?
Nauczyciele z mojego warsztatu poprosili mnie o konkretne propozycje ćwiczeń, zadań, bibliografię która umożliwi im lepsze poznanie i wzmacnianie silnych stron uczniów. Uzgodniliśmy, że może być też po angielsku. Wybór będzie bardzo subiektywny 🙂
- Broszura: propozycja zestawu ćwiczeń, z których część można zrobić na godzinie wychowawczej lub lekcji WF. Publikacja Pracowni Nauki i Przygody >>>
- YouTube: obejrzyjcie wystąpienia i wywiady z Carol Dweck >>>
- Książka (poradnik): polecam Dodaj mi skrzydeł, Joanna Steinke- Kalembka
- Książka (popularno-naukowa): polecam Nowa psychologia sukcesu, Carol Dweck
- Test talentów (dla dorosłych): CliftonStrengths >>>
- Strona www: tropiciele talentów >>>
- Podcast: Jak rozwijać talenty u dzieci, rozmowa z Dominiką Łysio >>>
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz