Niestety z dużym opóźnieniem, ale zmobilizowałam się wreszcie do spisania wrażeń z międzynarodowej konferencji „Przygody Umysłu”, która odbyła się w dniach 10-11 listopada 2015, w Warszawie. Gospodarzami konferencji byli Centrum Nauki Kopernik i Uniwersytet Warszawski. Merytorycznie zaangażowani byli również przedstawiciele SWPS. Na konferencje zaproszono wielu zagranicznych prelegentów:
Prof. Louise Archer, King’s College, Londyn
Prof. Paulo Blikstein, Stanford University, USA
Prof. Anna Giza, Uniwersytet Warszawski
Dr Diana Issidorides, Centrum Nauki NEMO, Amsterdam
Dan Wormald, Natural History Museum, Londyn
Konferencję oceniam bardzo wysoko i niezmiernie żałuję, że grono odbiorców nie było conajmniej dwukrotnie większe. Goście prezentowali wyniki badań i projektów w europejskich centrach nauki. Znalazło się pośród nich wiele inspirujących przykładów zarówno praktycznych jak i metodologicznych. Zaganienia metodologiczne były dla mnie szczególnie ciekawe, ponieważ badanie zachowań zwiedzających centra nauki to w Polsce nowy temat. Dotychczasowy dorobek związany z badaniami muzealnictwa nie przekłada się wprost na przestrzeń centrów nauki.
Do bardzo ciekawych zaliczam również referaty i dyskusje zahaczające o kontekst etykietowania w edukacji. Temat ten przewijał się w wielu wystąpieniach, a bardzo celnie podsumowała go prof. Anna Giza w referacie „Jak dzieci stają się humanistami?Etykietowanie w procesie edukacji”. Wystąpienia uzupełnił krótki, ale mocny głos prof. Łukasza Turskiego o sztuczności podziału nauk na humanistyczne, przyrodnicze i ścisłe. Jest to jedna z tych tez, które profesor wygłasza od dawna, popierany przez szerokie grono specjalistów z różnych dziedzin – w tym pedagogów – niestety, nie przebija się ona wciąż do głównego dyskursu.
Niestety na tle wystąpień gości zagranicznych, słabiej wypadły polskie referaty i głosy w dyskusji. Poziomem wybijał się bardzo interesujący głos wprowadzający dr Maxa Bieleckiego z SWPS, który opowiadał o projekcie badawczym realizowanym w CN „Kopernik” oraz o pierwszych wnioskach z badań.
Konferencję uzupełniały warsztaty w przestrzeni Kopernika oraz mini-próbki badawcze realizowane na terenie centrum przez uczestników konferencji. Uważam je za bardzo ciekawe, ale wątpliwe etycznie. Tematyka etyki badań zwiedzających, chyba dosyć nieoczekiwanie dla organizatorów, mocno ujawniła się w drugim dniu spotkania. Okazuje się, że zastosowanie metod znanych m.in. z badań marketingowych może budzić kontrowersje w badaniu zwiedzających. Dyskusję z prelegentami i audytorium, wywołaną przez prof. Turskiego będę bardzo miło wspominać. Dawno już nie brałam udziału w konferencji, w której prelegenci stawiają słuchaczom pytania będąc rzeczywiście otwarci na odpowiedź, a dyskusje na sali wymuszą opóźnienie w przerwie obiadowej. Na tej konferencji toczył się prawdziwy, odświeżający dialog o badaniach w centrach nauki, o ich roli w kontekstach edukacyjnych, naukowych i antropologicznych.
Brawa dla organizatorów, którym udało się poprowadzić wydarzenie o wysokiej randze, z udziałem znamienitych gości ale w nieformalnej atmosferze sprzyjającej wymianie myśli i poglądów. Mam nadzieję, że stanie się ona inspiracją do realizacji śmiałych projektów badawczych w Polsce i przy kolejnym spotkaniu, nie będzie się odnosić wrażenia, że Polska znowu w tyle…
Brak możliwości komentowania.