Gry paragrafowe

W przerwie wielkanocnej trudno było mnie ruszyć z miejsca. Kompletnie zapadłam się w świat komiksów paragrafowych! Ta forma gry literackiej? komiksu RPG? wydaje się być niezwykłą propozycją dla młodych czytelników stroniących od książek – ale i dla (prawie) poważnych pań naukowczyć na urlopie 🙂

Rycerze, wydani przez Fox Games:
http://foxgames.pl/rycerze

Czym jest paragrafka?

Gra paragrafowa inaczej paragrafka, game book
czy fantasolo to forma literacka, która zawiera w sobie wewnętrzną nawigację. Gracz/czytelnik może podejmować decyzje umieszczone w fabule, które wprowadzają wariantowość narracji oraz „chodzenie” po książce. Książki paragrafowe
święciły swoje triumfy we wczesnych latach 80.tych (choć niektórzy uważają, że zaczęło się od Gry w Klasy Cortazara już w latach 60.tych…). Niedawno powróciły, może na fali powrotu mody na planszówki i gier fabularnych (ang. role-playing game).

Ja swoją przygodę z książkami paragrafowymi skończyłam w latach 90.tych, kiedy to komputery przyniosły zupełnie inny rodzaj rozrywki interaktywnej. Do czasu 🙂

Kilka godzin z głowy

Choć komiksy paragrafowe reklamowane są jako „gry solo” przeznaczone dla czytelników od 8 roku życia, ja miałam największą przyjemność „grając” w ten komiks z uroczym 6.latkiem. Niektóre recenzje wskazują, że komiksy są rozrywką na kilkadziesiąt minut. Przyznam się Wam, że ja nad „Rycerzami” spędziłam już kilka godzin i cały czas nie udało mi się skończyć! Komiks zachęca do testowania wariantów, cofania się, zbierania przedmiotów. Zawierają w sobie szereg zagadek logicznych czy zadań na spostrzegawczość, umiejęnie wplecionych w fabułę. Czytelnik może grać kilkoma postaciami i szukać alternatywnych wariantów zakończenia. Co fascynujące; komiks spełnia podstawowe założenia gry; są zasady, można wygrać lub przegrać, jest punktacja.

Fani RPG mogą zachwycić się koncepcją tworzenia postaci, które mogą mieć punkty siły, charyzmy, doświadczenia.

„Kadr” z „Rycerzy, Fox Games,
http://foxgames.pl/rycerze/#jp-carousel-1283

W 2018 roku, Wydawnictwo Fox Game (m.in. dzięki jednem z wydawców, Wojciechowi Rzadkowi) zlokalizowało oraz wydało w Polsce szereg komiksów interaktywnych (paragrafowych) – w tym opisywanych „Rycerzy”. Atrakcyjna forma oraz wysoki poziom (przy stosunkowo niskiej cenie w porównaniu z planszówkami) sprawiły, że o komisach zrobiło się głośno, a kupić można je w popularnych sieciach prasowych. Seria wydana przez Fox Games została uhnorowana tytułem Promotora Gier Paragrafowych 2018.

Warto zwrócić uwagę, że komiksy paragrafowe mają ciekawą i bogatą estetykę, która daje odpocząć od komputerowych potworków współczesnych bajek dla dzieciaków. Dla mnie istotną kwestią jest również ta, że w niektórych wydawnictwach można grać postacią kobiecą*.

Tropiąc fenomen komiksów, odkryłam, że pomiędzy moim finiszem w latach 90. a współczesnością, całkiem sporo działo się w świecie gier paragrafowych – choć były one całkowicie niszowe. Okazało się, że mamy w Polsce spore grono ich fanów oraz bardzo zdolnych twórców.

Serdecznie polecam tę formę! Wczoraj udało mi się zwabić na komiks paragrafowy trójkę chłopaków przyklejonych do konsoli. Wybrali wspólną wyprawę piracką.

Komiksy paragrafowe nie są oczywiście rozgrywką jedynie dla dzieci. Na rynku znajdziemy wiele interesujących propozycji dla dorosłych!

Jeśli zaciekawiły Was wydawnictwa paragrafowe, polecam serwis Paragrafka.

*która jest atrakcyjna w równym stopniu dla chłopców – co sprawdziłam grając z małym Grzegorzem, który postanowił właśnie przeżyć przygodę bohaterki 🙂

admin Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *