Tegoroczna wiosna, choć dziwna i pandemiczna, obfituje w ukończone publikacje 🙂 Jak tulipany, posadzone wiele miesięcy temu, a rozkwitające teraz – ukazują się pisane przeze mnie rozdziały i eseje o tematyce wychowania morskiego.
Właśnie ukazał się mój krótki tekst „W cieniu taty kapitana„, w jubileuszowym wydawnictwie z okazji 40-lecia żaglowca STS Pogoria. Jest to bardzo osobisty tekst, zamieszony w części poświęconej „rodzinnemu” pływaniu na Pogorii. W nim ukryta jest historia, dlaczego koncepcja sail training odcisnęła piętno na moim życiu tak bardzo, że aż zaowocowała pracą naukową w tej dziedzinie.
Tymczasem, książka składa się z czterech, ciekawych części:
„[książka – przypis AL.] Ukazała się, z inspiracji i przy dofinansowaniu STAP, a wydana przez Wyższą Szkołę Komunikacji Społecznej w Gdyni, książka pod tytułem „Pogoria. 40 lat wiatru w żaglach”.
Publikacja powstała z okazji jubileuszu 40-lecia budowy i eksploatacji żaglowca i jest swoistą pamiątką odwołanych z powodu epidemii, uroczystości jubileuszowych zaplanowanych na koniec maja ubiegłego roku.
Książka składa się z czterech części. Część pierwsza poświęcona jest inicjatywie powstania i budowy pierwszego polskiego żaglowca, i obejmuje wspomnienia z tego okresu m.in kpt. Krzysztofa Baranowskiego, kpt. Adama Jassera, kpt. Marka Klebana i kpt. Zygmunta Chorenia – konstruktora żaglowca. Druga – zawiera wspomnienia wieloletnich kapitanów żaglowca m.in kpt Andrzeja Marczaka i kpt. Andrzeja Szlemińskiego. W trzeciej – pt. Połączyła na zawsze można przeczytać wspomnienia osób, których „nieśmiałe spojrzenia na siebie w czasie rejsów” później przerodziły się w trwałe związki małżeńskie. Czwarta część obejmuje relacje z rejsów dzieci i wnuków kapitanów, a w tym np. wnuczki, nieżyjącego już admirała Piotra Kołodziejczyka, który wielokrotnie dowodził także Pogorią, czy syna wielce zasłużonego dla tego żaglowca, kpt. Bronka Tarnackiego. Na końcu książki zamieszczona jest wkładka z pięknymi fotografiami żaglowca, wykonanymi przez różnych autorów w czasie rejsów szkoleniowych.”
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz